Jak podłączyć telewizor lub monitor do laptopa?

W dzisiejszych czasach laptopy z powodzeniem zastępują komputery stacjonarne jeśli chodzi o funkcjonalność i coraz częściej pod kątem wydajności. Zanim jednak wybierzesz swojego nowego laptopa warto się zastanowić z jakich portów do podłączania zewnętrznych urządzeń będziesz korzystać.

Dziś skupimy się na portach wideo.

Często jedynym z powodów dlaczego nie chcemy korzystać z laptopa jest rozmiar ekranu. Nie każdemu wystarcza 13″, 15,6″ czy 17,3″ ekran. Zastanów się jednak nad korzystaniem z zewnętrznych ekranów min. monitorów, telewizorów lub projektorów. Większość z laptopów jest wyposażona w często więcej niż jedno wyjście wideo.

Wtyczka HDMI.

1. HDMI

Obecnie najpopularniejszy protokół jeśli chodzi o podłączanie wejść obrazu do telewizorów. Coraz częściej także monitory posiadają takie porty. Za jego pomocą podłączysz także większość projektorów dostępnych na rynku. Obsługuje rozdzielczość FullHD w 60 klatkach na sekundę, a także 4K w 30. Warto pamiętać, że przez HDMI wysyłamy również dźwięk przez co nie musimy pamiętać dodatkowym podłączeniu tak jak w przypadku portów VGA i DisplayPort.

 

 

2. DisplayPort

Port Mini DisplayPort.

W laptopach najczęściej spotykany w odmianie Mini DisplayPort. Złącze to równie dobrze jak HDMI pozwala podłączyć większość telewizorów, monitorów i projektorów z prostego względu – kable DisplayPort potrafią być zakończone praktycznie każdym innym obecnie dostępnym wtykiem obrazu.
Zaletą DisplayPort jest największa ze wszystkich złączy przepustowość. Nawet 60 klatek na sekundę przy rozdzielczości 4K! Najbardziej zaawansowane monitory dla graczy są wyposażone właśnie w DisplayPort.
Jednakże takim portem nie wyślemy dźwięku

 

Kabel D-Sub (VGA)

3. D-Sub (VGA)

Złącze analogowe stosowane od 1986 roku. Do niedawna można było spotkać je w praktycznie każdym laptopie i monitorze. Obecnie zastępuje go z powodzeniem HDMI i DisplayPort, a także DVI.

 

 

 

4. DVI

Port DVI.

Cyfrowo-analogowy protokół stosowany najczęściej w monitorach (w tym również dla graczy). Takiego typu porty nigdy nie były montowane w laptopach. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by podłączyć sprzęt złączem DVI za pomocą innych wyjść. Na rynku istnieją kable pozwalające zasilić DVI np. przez HDMI czy DisplayPort.

 

Przykład laptopa wyposażonego w złącza D-Sub (VGA) i HDMI.

Podsumowując, korzystając z laptopa nie ma najmniejszych problemów na podłączenie zewnętrznych ekranów. To sprawia, że wydajne laptopy obecnie są ciekawą alternatywą dla komputerów stacjonarnych. Równie dobrze możesz korzystać z dużego monitora o wysokiej rozdzielczości, a potem schować komputer do plecaka. Miłego wyświetlania!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

%d bloggers like this: